عوامل موثر بر قیمت آمبولانس خصوصی

عوامل موثر بر قیمت آمبولانس خصوصی

 

عوامل زیادی بر روی قیمت استفاده از آمبولانس خصوصی تاثیر می‌گذارند که از بین آن‌ها می‌توان به عواملی همچون مسافت طی شده ، کادر پرستاری، نیروی کمکی، ترافیک مسیر، مدت زمان حضور آمبولانس، تزریقات، انتقال به شهر های دیگر ونوع آمبولانس اشاره کرد. در ادامه به توضیح اجمالی پیرامون فاکتور ها و عوامل موثر برقیمت آمبولانس خصوصی می پردازیم.

مسافت طی شده

 مسافت طی شده بین مبدا و بیمارستان  و یا بین دو بیمارستان، می تواند یکی از مهم‌ترین عوامل بر روی میزان هزینه تمام شده در هنگام  استفاده از آمبولانس خصوصی باشد.

کادرمجرب

با اینکه وظیفه  حمل و جابجایی بیمار بر عهده خود آمبولانس خصوصی است اما بنابر شرایط بیمار، حضور یک پرستار برای پایش سلامت بیمار و کمک به جابجایی صحیح او الزامی است  که این مورد نیز بر روی تعرفه  استفاده از آمبولانس خصوصی تاثیر می‌گذارد.

مدت زمان حضور آمبولانس

 برخی شرایط که اغلب پیشبینی نشده هم هستند می‌توانند باعث شوند که بیمار زمان بیشتری نسبت به آنچه که در حالت عادی در آمبولانس باید بماند سپری کند. البته باید خاطر نشان کرد که این موضوع به هیچ عنوان وظیفه  اصلی آمبولانس خصوصی را که جابجایی بیمار است نادیده نمیگیرد بلکه به شرایطی همچون کمبود و یا نبود امکانات در مرکز درمانی و یا تصویر برداری ‌های پزشکی و حتی شلوغی نوبت دهی اشاره می‌کند که در این حالات همراهان بیمار تاکید به ماندن بیمار در آمبولانس دارند.

 

ترافیک

 چنانچه جابجایی بیمار در ساعات اوج ترافیک انجام گیرد تعرفه استفاده از آمبولانس با ساعاتی که بار ترافیکی خیابان‌ها سنگین نیست متفاوت خواهد بود. بنابر ادر ساعات پر ترافیکی همچون  ساعت 6:30 تا 8:30 صبح و ساعت 12:30 تا 2:30 عصر و ساعت 5:30 تا 7:30 غروب شاهد افزایش هزینه تمام شده آمبولانس خصوصی خواهیم بود.

نیروی کمکی

چنانچه همراهان بیمار به این نتیجه برسند که برای تامین آسایش بیمارشان، علاوه بر پرستار نیاز به نیروی کمکی در آمبولانس خصوصی دارند شرکت با احتساب قیمت این کار را برایشان انجام خواهد داد.

تزریقات، سرم‌ها و دارو ها

 اگر بیمار در حین انتقال با آمبولانس خصوصی نیازمند استفاده از اقلام دارویی ویا مصرفی همچون سرم، اکسیژن، دارو وغیره باشد این هزینه نیز به  قیمت استفاده از آمبولانس خصوصی افزوده می‌شود.

 

آمبولانس بین شهری

اگر مبدا حرکت آمبولانس در یک شهر و مقصد آن در شهر دیگری بود با توجه به مسافت طی شده و تعداد افراد کادر همراه بیمار و همچنین زمان توقف در مسیر تعرفه آمبولانس خصوصی محاسبه خواهد شد.

بسته به نوع آمبولانس قیمت تغییر می‌کند

 بسته به شرایط بیمار و درخواست همراهان بیمار هر کدام از انواع آمبولانس قابلیت استفااده دارد که البته هزینه استفاده از هرکدام از این آمبولانس‌های خصوصی متفاوت خواهد بود.چرا که هرچه میزان تجهیزات بکار رفته در آمبولانس بیشتر باشد تعرفه استفاده از آن بیشتر خواهد بود. در ادامه به معرفی هر کدام از انواع آمبوانس میپردازیم.

آیا میدانید منظور از آمبولانس تیپ A وB وC چیست؟

آمبولانس تیپ A:

از این نوع آمبولانس برای حمل و نقل بیمارانی استفاده می  شود که از نظر پزشکی در حالت هوشیاری هستند و مشکلات اورژانسی ندارند. این بیماران اصطلاحا در حالت پایداری قرار دارند. این بدان معنی است که این بیماران نیازمند خدمات (ALS) نیستند. خدمات  (ALS) زمانی مورد نیاز است که بیمار در وضعیت بحرانی قرار  گرفته است وحضور  یک متخصص برای کمک در درمان بیمار قبل و  در حین حمل بیمار تا  مرکز درمانی الزامی است. قیمت تمام شده استفاده از این نوع آمبولانس برای بیماران کمتر از انواع دیگر آن است چراکه برخی از تجهیزات گرانقیمت که در بقیه انواع آمبولانس وجود دارد در این  نوع آمبولانس وجود ندارد. آمبولانس‌های تیپ A  به دو زیر مجموعه تیپ A1و A2 تقسیم می‌شوند.

تیپ A1: این آمبولانس برای انتقال یک بیمار طراحی شده است.

تیپ2A: این نوع آمبولانس‌ها برای انتقال بیش از یک بیمار طراحی شده‌اند اما یک بیمار را نیز حمل می‌کنند.

 در جدول زیر تجهیزات مورد استفاده در آمبولانس تیپ A1 و2A است.

ردیف عنوان
1 برانکارد اصلی(ثابت و متحرک) .. / یا پتویا تشک جابجایی بیمار… رویه قابل شستشو… ملحفه یکبار مصرف… صندلی جهت پرستار ……….. از هر کدام
2 چیر استریچرکه از آن برای حمل بیمار در حالت نشسته استفاده می شود
3 پتو
4 مخزن اکسیژن ثابت (حداقل ۲۰۰۰لیتر) یا دو سیلندر اکسیژن ۱۰ لیتری (تا ۲۰۰لیتر قابل کاهش)
5 اکسیژن با قابلیت حمل…. مانومتر
6 آمبوبگ… با ماسک… لوله های هوایی بزرگسال و اطفال… ماسک تهویه دهانی…. از هر سایز
7 ساکشن برقی قابل حمل و قابل شارژ……….ساکشن دستی یا پدالی…
8 دستگاه سنجش فشارخون دستی قابل حمل و گوشی پزشکی (بزرگسال … واطفال..)
9 دماسنج (با کمینه ۳۵ درجه تا ۴۲ درجه سلسیوس  
10 چراغ قوه قلمی جهت معاینه و چراغ قوه بزرگ….
11 محلول های تزریقی (از هر نوع یک لیتر) طبق آخرین دستور العمل وزارت بهداشت
12 تجهیزات تزریقی (در سایز های مختلف) ست سرم، میکروست، ست خون، چسب ، انواع سرنگ.و…..
13 آویز سرم متصل به بدنه با سقف
14 AED
15 کیف احیاء…….لارنگوسکوپ………….. ایروی….. لوله تراشه..پنس مگیل (چیدمان مطابق دستورالعمل)
16 ست کامل پانسمان
17 لگن ادرار… مدفوع………… کیسه استفراغ ……………. از هر کدام
18 ظرف جمع آوری ادرار غیر شیشه ای (یورین بگ)
19 SAFTY BOX
20 دستکش جراحی استریل
21 دستکش غیر استریل
22 کیسه زباله …. و مواد شوینده و ضد عفونی
23 پوشاک محافظتی با روپوش یا شنل با نوار شبرنگ (هر نفر)
24 دستکش ایمنی محافظ هر نفر
25 مجموعه ابزار جات سبک(طناب -تبر دیلم چکش شیشه شکن و ….)
26 ابزار برنده کمر بند ایمنی
27 مثلث اخطار (شبرنگ یا چراغ)
28 سیلندر اطفاء حریق
29 ارتباط داخلی بین کابین راننده و کابین بیماری
30 درج نام موسسه در دو طرف بدنه و پشت آمبولانس
31 تهویه و پروژکتور

همانطور که در جدول می‌بینید این نوع آمبولانس‌ها به دلیل کاربردی که دارند، تجهیزات بسیار زیادی را در خود جای نمی‌دهند واز طرفی برای حمل بیمار با این نوع آمبولانس احتیاجی به کادر حرفه‌ای نیست.

آمبولانس تیپ B

 آمبولانس تیپ B در مواقع  اضطراری و توسط بیمارانی که نیازمند انتقال فوری به بیمارستان دارند، استفاده می‌شود بنابر این این نوع از آمبولانس ها بیشتر برای استفاده در بخش اورژانس و جهت پاسخگویی به تماس‌‌های اورژانسی کاربرد دارند. افزایش فضای فضای باز  پیش بینی شده در این نوع آمبولانس و همچنین توانایی ذخیره  کردن میزان بالایی از تجهیزات پزشکی در آن، انجام خدمات امدادی را بسیار آسان تر می‌کند. از دیگر مشخصات این نوع آمبولانس میتوان به حضور الزامی  کادر مجرب در کنار تجهزات پزشکی بیشتر نسبت به آمبولانس‌های تیپ A اشاره کرد. همانطور که در بالا اشاره شد این درسته از آمبولانس ها در موقعیت‌های اورژانسی مورد استفاده قرار می‌گیرند بنابراین استفاده از کادر مجرب آمبولانس برای آن‌ها ضروری است. به طور کلی تجهیزات این آمبولانس‌ها همان تجهیزاتی است که در آمبولانس‌های تیپ A دیده می‌شود با این تفاوت که در این نوع آمبولانس بر خی تجهیزاتی همچون  «DC» شوک ، ونتیلاتور و در صورت نیاز AED نیز وجود دارند.

آمبولانس تیپ  C

از این نوع آمبولان اغلب برای حمل بیماران در شرایط بسیار حساس (ICU) بین بیمارستان هااستفاده می‌شوددر این نوع آمبولانس علاوه بر تجهیزات بکار برده شده در آمبولانس‌های تیپC  دارای تجهیزاتی همچون امکانات احياء و ICU و CCU  است. حضور این تجهیزات بیمارستانی باعث می‌شود که آمبولانس‌های تیپ  C به عنوان نوعی واحد اورژانس سیار به نظر بیاید و توانایی حمل بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند را داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر رجوع کنید به :

https://en.wikipedia.org/wiki/CEN_1789

منابع:

http://iums.ac.ir
خواندن مطالب زیر توصیه میگردد
 

اورژانس و آمبولانس‌ها در تهران چه خدماتی را ارئه می‌دهند؟

 

ارتباط با ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *