خدمات آمبولانس تهران

 خدمات آمبولانس تهران

 

 

 خدمات آمبولانس تهران

 

 

از مجموعه خدمات آمبولانس تهران که در آمبولانس خصوصی تهران ارائه میشود می‌توان به این موارد اشاره کرد.

 

1-حمل انواع بیماران:

 در حال حاضر در تهران انواع آمبولانس‌های ICU -CCU – NICU -PICU برای  جابجایی بیماران با شرایط ویژه و حاد به هر قسمت از کشور بزرگمان وجود دارند.

 

2-جاجایی بیمار با شرایط خاص با آمبولانس مناسب (ICU , CCU , NICU , PICU):

از آمبولانس های  ICU  برای جابحایی بیماران با مشکلات  و ضایعات مغزی  استفاده میگردد.از آمبولانس‌های  CCU  برای جابجایی بیماران مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی و ریوی استفاده می‌شود. از آمبولانس‌های  NICU  برای جابجایی بیماران نوزاد  استفاده می‌شود. از آمبولانس‌های  PICU  برای جابجایی بیماران خردسالان استفاده می‌شود.

3-مشاوره:

 مراکز اورژانس در تهران و خدمات آمبولانس تهران و سایر نقاط کشور آمادگی پاسخگویی و مشاوره با افرادی که بر سر بالین بیمار هستند را دارند چرا که در بسیاری از موارد با همین مشاوره کوچک مشخص می‌شود که برای جابجایی بیمار نیازی به استفاده از آمبولانس نیست و گاها نیازی به رساندن فوری بیمار به مراکز درمانی نیست.

4-آمبولانس هوایی:

اگر بیماران در شرایط ویژه‌ای قرار داشته  باشند و یا  به دلیل  موقعیت جغرافیایی خاص خود نیاز به انتقال هوایی باشد این امکان در خدمات آمبولانس تهران وجود دارد که با کمک  بوسیله جت آمبولانس و یا هلی کوپتربیمار در اسرع وقت به مراکز درمانی مربوطه برسد. در حال حاضر امکان استفاده از آمبولانس هوایی در تهران وجود دارد که میتوان با کمک فرودگاه‌هایی همچون فرودگاه مهر آباد و همچنین  ایر لاین های خارجی و داخلی  انتقال بیماران را انجام داد. بنابر این امکان وجوددارد تا بیماران ICU , CCU با هواپیما منتقل شوند.

5-استقرار آمبولانس:

 

از دیگر خدمات آمبولانس تهران که اشار میشود استقرار آن‌ها در مراکز درمانی جهت انتقال بیمار، جابجایی بیمار بین مراکز درمانی و همچنین استقرار آمبولانس در نزدیکی مراکز غیر درمانی همچون مراکز صنعتی و غیره است.

 

خدمات اورژانس تهران:

اورژانس پیش‌بیمارستانی یا همان  EMS که کوتا شده عبارت Emergency Medical Services است، به آن دسته از خدمات پزشکی گفته می شود که در خارج از فضای بیمارستانی جهت درمان‌های اضطراری و اولیه و یا جهت انتقال مصدوم انجام میگیرد. نام دیگر اورژانس پیش بیمارستانی  مرکز فوریتهای پزشکی است.

 

 پروسه  امداد رسانی در اورژانس پیش بیمارستانی در تهران و دیگر شهر‌ها به چه صورت است ؟

 

۱-  پس از تماس با اورژانس با تماس با شماره ۱۱۵ در تهران ودیگر نقاط کشور، تماس به فوریت‌های پزشکی وصل می‌شود که در آن جا کارشناس مسئول پاسخگویی  با پرسیدن پرسش‌هایی از شما در مورد بیمار اطلاعت لازم جهت خدمات رسانی را کسب می‌کند.

 

۲- پاسخگوی به سئوالات و دریافت آدرس:  

 یکی از مهم ترین خدمات کارشناس اورژانس این است که از شخصی که بر بالین بیمار حاضر است سئوالاتی راجع به بیماربپرسد که مشخص کننده سن، جنس و علایم در بیمار است.  

 

۳-اعزام واحد امدادی اورژانس(آمبولانس): پس از آنکه سوالات توسط شخصی که بر بالین بیمار است پاسخ داده شد، پزشکی که در اتاق فرمان است تصمیم می‌گیرد که آیا وضعیت بیمار نیازمند ارسال  تیم امدادی  و آمبولانس به محل است یا نه. واگر جواب مثبت بود یک تیم اورژانس برای خدمات آمبولانس تهران که در نزدیک ترین فاصله تا محل بیمار قرار درارد به محل اعزام می‌گردد.

 

۴-انجام اقدامات لازم :

نیرو‌های اورژانس پس از رسیدن به محل، اقدام به انجام عملیات نجات می‌کنند.

 5- انتقال یا بیمار جهت حمل با آمبولانس:

هماهنگی های انجام گرفته با مرکز درمانی و اتاق فرمان موجب می‌شود تا کادر آمبولانس بتوانند بیمار را به نزدیک ترین مرکز درمانی جهت ارائه خدمات درمانی  تحویل دهند.کادر اورژانس تهران در هنگام تحویل بیمار به مرکز درمانی و با ارئه اطلاعاتی که از بیمار در محل بدست آورده‌اند به ماموریت خود خاتمه می‌دهند.

یک واحد اورژانس  در تهران و سایر بخش‌های کشور از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

هر واحد اورژانس  پزشکی تهران یا واحد اورژانس هر شهر دیگر باید شامل 3 بخش باشد :

 الف) کادر مجرب

ب) تجهیزات ویژه اورژانس

ج)وسیله نقلیه

کادر مجرب:

 

جهت ارائه خدمات آمبولانس به بهترین شکل،  تکنسین آمبولانس‌ها در تهران و بقیه نقاط کشور از بین افرادی که در رشته‌هایی فوریت های پزشکی، پرستاری و یا  اتاق عمل تحصیل کرده‌اند و گواهینامه رانندگی  نیز دارند انتخاب می‌شوند.

 

تجهیزات ویژه آمبولانس:

باتوجه به خدمات درمانی متفاوتی که بیماران مختلف نیازمند دریافت آن هستند، تجهیزات فراوانی در آمبولانس‌های شهر تهران وجود دارد که می‌توان به اقلامی همچون تجهیزات جهت خدمات رسانی به بیماران با شکستگی عضو، وسایلی حمل بیمار، احیا و برخی از دارو‌ها اشاره کرد.  

 

وسیله نقلیه: نوع وسیله برای خدمات رسانی به بیماران و امداد خواهان بسته به موقعیتی که در آن قرار دارند متفاوت است اما در بیشتر موارد این وسیله آمبولانس می‌باشد. البته در مواردی از وسایلی همچون هلیکوپتر و کشتی و…  نیز استفاده میشود که البته با توجه به موقعیت جغرافیایی تهران امکان استفاده از وسایلی چون قایق و کشتی وجود ندارد.

 

 سيــستم اورژانــس پــيش بيمارســتاني (EMS) چیست؟

ایا زمان ارائه خدمات اورژانس در تهران مناسب است؟

ارائه خدمات اورژانس به کودکان در تهران به چه صورت است؟

 

 

سيــستم اورژانــس پــيش بيمارســتاني یا همان (EMS) که کوتاه شده عبارت Emergency Medical Services  است سخت ترین وظیفه را در قبال  حوادثی دارند که در آن ها کودکان و یا نوزادان آسیب میبینند.

خدمانی که به این قشر از جامه ارائه میشود از بسیاری از جهات کاملا با بزرگسالان متفاوت است و شرایط را برای همراهان بیمار و کادر اورژانس به شدت سخت می‌کند.

بعلاوه رسیدن به موقع خدمات امدادی در اندک زمانی  پی از وقوع حادثه برای بسیاری از بیمارانی که در سنین کودکی یا خردسالی بسر می‌برند، میتواند تا حد بالایی از خسارات بعدی را جبران نماید به طوری که از این زمان با عنوان ساعت طلایی یاد می‌شود.

بنابر این هدر رفت زمان در حین انجام خدمات امدادی می‌تواند موجب آسیب‌های جبران ناپذیری به کودک شود. بنابر این یکی از مهم ترین و ارزشمندترین بخش ها  در هر بیمارستان جهت خدمات رسانی به بیماران، بخش اورژانس است.

جایگاه خدمات  بخش اورژانس از آن جهت مهم و ارزشمند است که بیشترین حجم بیماران از نظر تنوع، حساسیت و گرفتاری را در یک زمان در خود جای داده‌است و بنابراین نیازمند انجام خدمات بهداشتی درمانی در کم ترین زمان و با بیشترین کیفیت در این بخش هستیم و انتظار می‌رود خدمات درمانی و بهداشتی در این بخش بسیار فوری و مناسب ارائه شوند.

همین موضوع سبب شده است تا از ارزیابی عملکرد اورژانس  جهت رسیدن به این هدف استفاده شود تا با كـاهش زمان  انتظـار بيمـاران در هنگام ارائه خدمات اورژانس به شانس بهبودی آن‌ها و جلوگیری از تلفات و آسیب‌های بعدی کمک کنیم.

 

چنانچه زمان زیادی در هر یکی از مراحل خدمات رسانی در اورژانس هدر داده شود علاوه بر آسیب به خود بیار، از ارائه خدمات مناسب به سایر بیماران نیازمند به فوریت های پزشکی کاسته میشود که علاوه بر نارضایتی بیماران افزایش تلفات را نیز به دنبال خواهد داشت.

عملکرد مناسب بخش اورژانس می‌تواند موجب بهبود سایر بخش‌های بیمارستانی گردد. پژوهش‌ها نشان داده‌انـد زمانی که بیماران برای دریافت خدمات تشخیصی و درمانی صرف میکنند، یکی از مهم ترین شاخصه های موثر بر عملکرد صحیح اورژانس‌ها در سراسر دنیا است که از آن برای ارزیابی عملکرد اورژانس‌ها استفاده می‌شود در سال1386   تحقیقی در بخش اورژانس مركز آموزشي درماني حضرت رسول اكرم و بيمارستان فيروز آبادي تهران انجام گرفت که طی آن مدت زمانی که از زمان ورود تا لحظه ترخیص سپری کرده را بررسی کردند.

برای این کار از فـرم زمان سنجي گردش كار خدمات اورژانس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي  استفاده شد.  این پژوهش  بر روی 249 مراجعه كننده به بخش اورژانس این بیمارستان‌ها در تهران انجام شد.

 

 نتایج نشان داد که  به طور میانگین هر بیمار  6/283 دقيقه در بخش اورژانس حضور داشته است البته میانگین زمان حضور در بخش اورژانس برای هر کدام از این مراکز به این صورت است:

 

الف) مركز آموزشي درماني حضرت رسول اكرم تهران (3/346 دقيقه)

 ب)بيمارستان فيروزآبادي تهران (5/229 دقيقه)

همانطور که از اعداد مشخص است این زمان خدمان رسانی برای مرکز درمانی حضرت رسول اکرم   تهران بسیار بیشتر از بيمارستان فيروزآبادي تهران بود. ميانگين كلي زماني که طول می‌کشد تا اولین پزشک بر سر بالین بیمار حاضر شود و او را ویزیت کند 1/13 دقيقه بود.

آنچه که این پژوهش‌ها نشان می دهند این است که در برخی مراکز اورژانس تهران زمان ارائه خدمات بیشتر از حد معمول است که می تواند زیانبار باشد  و نیاز به تغییر برخی استراتژی ها در خدمات اورژانس تهران حس می‌شود.

 

خواندن مطالب زیر توصیه میگردد

 

عوامل موثر بر قیمت آمبولانس خصوصی

 

ارتباط با ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *